DMCA.com Protection Status

 

Home Awards Happy Man Bitters – Upper East Music Awards 2023, Fasetwo Wins Artiste...

Happy Man Bitters – Upper East Music Awards 2023, Fasetwo Wins Artiste Of The Year, Check Complete List of Winners

1 1662620290642

Happy Man Bitters – Upper East Music Awards 2023, Fasetwo Wins Artiste Of The Year, Check Complete List of Winners

The 5th edition of the Happy Man Bitters – Upper East Music Awards had its big celebration at Gnat Hall in Bolgatanga on January 5, 2024. The night was all about praising musical talent and giving credit to those who’ve done great things in Upper East music. Now, let’s check out the full list of winners from this awesome event.

1 1662620290642

1.BEST RAP PERFORMANCE:

– City Rapper – One Africa
– BILLY THE RAPPER – Sirens
– Kiri Supremo – Ligiri
– Nambawan – Ghost Flow
– Showboy – Micheal Jackson Flow
– Gingsen – Show Your Flex – WINNER

2.BEST COLLABORATION:

– Teebran – Roof on Fire ft Bani
– KUNDIVI MAHAMA – Yinemi
– Fasetwo – A Di Kaani
– Billy the Rapper ft Gingseng – Outlawz – WINNER
– FRESHFAYA – KELKAMGAAD – Ft ROLex B
– ROLex B – Potato Ft Fresh Faya
– Jahbone Mp ft B Wayne – Money Good
– Try Cee ft Nambawan and Fasetwo – Stay
– High Spirit ft Wiz Child – Go Gaga
– Elitan ft Kilimore and Area Scatter – Number One

3.BEST DJ:

– DJ Kokobioko – WINNER
– DJ BlackCedi
– DJ Tess
– DJ Skalo
– DJ Anadwo
– DJ Chapters

4.SOUND PRODUCER OF THE YEAR:

– Masta Khen
– Fasetwo – WINNER
– Kimibeatz
– Nbuuribia

5.MALE VOCALIST:

– Fasetwo – A N3 Sono – WINNER
– Kundivi Mahama – Tafaama
– PANDY – Lovestory
– High Limit – Flashlight
– Starbwoy Sarauta – Swive & Boff

6.RECORD OF THE YEAR:

– Kutana – Birara Nyim
– Capochino Novella – Npusiya
– KUNDIVI Mahama – Tafaama – WINNER
– Nambawan – Ma La Hu
– PANDY – Yine Panga
– Carlblingx – Do You
– Flamebwoy – Buyer Peter

7.TRADITIONAL ARTISTE:

– Aguy One – Paglesungo Yanebabugro
– Ayuune Sulley – Wohnaya Kaama Yooma – WINNER
– Prof Atamina – Pognaba
– Aguaa – Doosi Ge Bisi Abuure Ge Lebna

8.DIGITAL ARTISTE:

– Nambawan
– Pandy
– Ragga Star
– Gingsen – WINNER
– ROLex B
– High Limit

9.AFROBEATS/AFROPOP SONG OF THE YEAR:

– ACE BAGZ – ENERGY
– EXWAI – TOENDO
– Highlimit – Lola
– High Spirit ft Wiz Child – Go Gaga
– NAMBAWAN – MA LA HU – WINNER
– PANDY – Friday
– ROLex B – B-POTATO
– Teebran – Sugar Mummy
– TRY CEE – STAY
– WAYZOOR – HOLIDAY

10.REGGAE/DANCEHALL SONG:

– ACIDICRANKING – SUMMERTIME
– Clatty – Sharper than Knife
– Fayaman Kasena – Jah Bless
– FLAMEBWOY – Buyer Peter
– Kittybwoy – Ghetto ARISE
– RAS TRUSTY – WAGWAN – WINNER
– Ragga Star – Dealer

11.HMB – MOST POPULAR:

– FLAMEBWOY – BUYER PETER
– FRESHFAYA – KELKAMGAAD
– KUNDIVI MAHAMA – TAFAAMA
– Nambawan – Ma La Hu – WINNER

12.BEST VIDEO:

– BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
– FRESHFAYA – HUSTLE HARD
– Gingen – Skeng – WINNER
– Nambawan – Ma La Hu
– Rolex B – Potato

13.GOSPEL SONG:

– KUNDIVI MAHAMA – SHEIWUNA
– PANDY – YINE PANGA
– SAMUEL AGONGO – NSOH NAAYINE N BAA – WINNER

14.BLOGGER OF THE YEAR:

– Gh Blinks – WINNER
– Ambitious GH
– Asaare Wisdom
– Ebenezer Akandurugo
– Lyrical Tongobia
– Nash Bliss GH

15.ALBUM OF THE YEAR:

– Ayuune Sulley – Wohnaya Kaama Yooma
– Exsyd Family – Tongo to the Dunnia – WINNER
– Highlimit – Glory
– Kittybwoy – Ghetto Rise
– Proof Atamina – Pognaba
– Samuel Agongo – Tu Daana Bola Pooren
– Teebran – Zina

16.HIP HOP SONG OF THE YEAR:

– BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
– Carlblingx – Do You
– City Rapper – One Africa – WINNER
– Dee Limit – Physical
– Gingsen – Upsetter

17.INDUSTRY PERSON:

– Ayaaba Abdul Aziz (DJ SMART)
– Abanga Younglife
– DJ ALUTHER
– Jah Bless – WINNER
– Prince Bossman

18.UE MUSIC INFLUENCER:

– Capochino Novella
– NAVRONGO DANCE ACADEMY
– PRINCESS ADUURE – WINNER
– SHEEBLESS58
– STARLOUGEE

19.SONGWRITER OF YEAR:

– CARLBLINGX – Do You
– Fasetwo – A N3 Sono
– Flamebwoy – Buyer Peter
– KUNDIVI MAHAMA – SHEIWUNA
– Nambawan – Ma La Hu – WINNER
– PANDY – Friday

20.HIP HOP ARTISTE OF THE YEAR:

– BILLY THE RAPPER – OUTLAWZ
– Carlblingx – Do You
– City Rapper – One Africa
– Dee Limit – Physical
– Gingsen – Upsetter – WINNER

21.TRADITIONAL SONG:

– Aguaa – Doosi Ge Bisi Abuure Ge Lebna
– Aguy One – Paglesungo Yanebabugro
– Ayuune Sulley
– Prof Atamina – Pognaba – WINNER

22.TRADITIONAL STRING ARTISTE:

– Aguaa
– Aguy One – WINNER
– Ayuune Sulley
– Prof Atamina

23.NORTHERN ACT OF THE YEAR:

– David Aj
– Eddylee
– Fadlan – WINNER
– Lazzybwoy
– Ras Badingo
– Ras Tee

24.REGGAE/DANCEHALL ARTISTE:

– Clatty – Sharper Dan Knife
– FLAMEBWOY – Buyer Peter – WINNER
– RAS TRUSTY – WAGWAN
– Ragga Star – Dealer

25.ARTISTE OF THE YEAR:

– PANDY
– KUNDIVI MAHAMA
– Fasetwo – WINNER
– Gingsen
– Nambawan
– Ayuune Sulley
– Fresh Faya

26.BEST NEW ACT:

– Kutana – Bibara Nyim
– Mipaato – Tonight
– Basma – Z3welege
– D Blingx – superstar
-WAYZoOr – Holiday
-BILLY THE RAPPER – Sirens
-XSPAPIN – Blow
-Clatty – Sharper than Knife
-FLAMEBWOY – Buyer Peter – WINNER
High Limit – Flashlight

Sarknation CONGRATULATES all winners of this year’s Happy Man Bitters – Upper East music Awards

Happy Man Bitters – Upper East Music Awards 2023, Fasetwo Wins Artiste Of The Year, Check Complete List of Winners

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here